CURRENT MOON
Hit Counter
Free Web Counter PustaMiska - akcja charytatywna Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blog > Komentarze do wpisu

Fajerwerki w Anglii

Remember, remeber the fifth of November...

Co roku wieczorem 5 listopada (t.zw. "Bonfire Night"lub "Guy Fawkes Night") niebo nad Anglią skrzy się od niezliczonej ilości fajerwerków. W każdej miejscowości i mieście, ludzie wychodzą na ulice świętować ocalenie Parlamentu, króla i panującej tutaj religii. A było to tak...

W 1605 roku 13 katolików zawiązało spisek, mający na celu wysadzenie Parlamentu, zabicie króla i wszystkich antykatolickich lordów. Przygotowali 36 beczek z prochem i podłożyli je w piwnicach Parlamentu dokładnie pod Izbą Lordów. W miarę jak czas upływał część spiskowców zdała sobie sprawę, iż wraz z królem zginie wielu dobrych ludzi, którzy próbowali doprowadzić do ugody pomiędzy katolikami i protestantami. Jeden ze spiskowców wysłał ostrzegający list do Lorda Monteagle, aby 5 listopada trzymał się z daleka od Parlamentu. List dotarł do króla, dzięki czemu straże królewskie mogły zapobiec nieszczęściu.

5 listopada we wczesnych godzinach porannych straże weszły do piwnic Parlamentu. Tam zastały Guya Fawkes'a. Fawkes został uwieziony w londyńskim tower, gdzie wpadł w ręce katów.

Tymczasem 36 beczek prochu zostało wytoczonych z piwnic i wieczorem 5 listopada 1605 roku odbyła się pierwsza w historii "Bonfire Night" czyli noc ognisk. W ten sposób uczczono fiasko spisku niewdzięcznych katolików. Król był bezpieczny, Parlament zachowany, a religia protestancka silniejsza niż kiedykolwiek.

Od tamtej pory co roku 5 listopada Anglicy celebrują ocalenie Parlamentu. Rok rocznie palą ogniska, gdzie płonie kukła symbolizująca postać wrednego Guya Fawkesa, zwana "the Guy". Organizują również wielkie pokazy fajerwerków.

I tak właśnie będzie dzisiaj wieczorem. Niebo nad Anglią rozbłyśnie tysiącem światełek, bo kiedyś 404 lata temu był mały nieudany spisek, który dzięki propagandzie protestanckiej i królewskiej stał się wielkim nieudanym spiskiem.

**Więcej informacji o tradycji "Bonfire Night" tutaj: http://www.bonfirenight.net/index.php

**zdjęcie zaczerpnięte ze strony: www.forestersfc.com/images/fireworks.bmp

czwartek, 05 listopada 2009, viki_on_line

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: stranger, *.croy.cable.virginmedia.com
2011/11/05 23:46:01
szkoda, ze nie ubili tyrana

pity that did not kill the tyrant